Reflü Tedavi Merkezi | Sorunuzu Gönderin Reflü Tedavi Merkezi | Online Randevu Reflü Tedavi Merkezi | Video Galeri Reflü Tedavi Merkezi | Reflü Kitaplığı

KARACİĞER HASTALIKLARINDA KULLANILAN DİĞER ALTERNATİF TEDAVİLER
Yazdır e-Posta


Ozon Tedavisi

ozonNasıl ki atmosferdeki ozon güneş kaynaklı toksik radyasyona karşı dünyadaki tüm yaşamı korumaktaysa, ozon tedavisinde de ozonun tüm hastalıklar (kanser, AIDS, hepatit dahil) ve toksik maddeler karşı vücudu koruduğu üzerine teorize edilmiştir. Hastalıklara neden olan hepatit B, hepatit C gibi viruslar ve diğer hastalık yapan mikroorganizmalar düşük oksijen ortamında bulunurlar ve bu oksijenden fakir bölgede immun sistem hücreleri yeterli savunma yapamaz ve bu patojenleri temizleyemez. Ozon  3 molekül serbest oksijen verip dokulardaki oksijen yoğunluğunu artırarak bu tür virus ve patojenlerin ölümüne neden olduğu hipotezi savunulmaktadır.

 

Alfa-lipoik Asit Tedavisi

lipoik_asitTioktik asit olarak ta bilinir. Antioksidan etkili olan bir koenzimdir. Vücut hücrelerinin enerji üretimine de yardım eder.

Karaciğer hücrelerini toksinlere karşı koruduğu bildirilmiştir.

Almanya’da karaciğer hastalıklarının  tedavisinde onaylanmıştır. Zehirlenmeden hemen sonra damar yolu il verilen tioktik asit karaciğeri korumaktadır. Etki mekenizması muhtemelen milk thistle gibidir.

Kronik karaciğer hastalığında karaciğer hücrelerini koruduğuna, hastalığın ilerlemesini yavaşlattığına, sirozu geri çevirdiğine, hepatit B ve C’de yararlı olduğuna dair kesin kanıtlar yoktur.

 

Timosin Tedavisi

Boyun bölgesinde bulunan timustan immun sistemin gülasyonunda görev yapan 3 hormon ( timosin, timopoetin, serum timik faktör) salgılanır. Bu hormonlar vücudun ürettiği interferon düzeyini artırır. Bazı çalışmalar bu hormon düzeyleri düşük olanlarda enfeksiyonlara yatkınlık olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle bazı araştırmacılar hepatit B ve C hastalığında timik hormonların yararlı etkileri olduğunu düşünmüşlerdir. Pegile interferon (Pegasys) ve ribavirine yanıtsız Hepatit C hastalarında timosin (Zadaxin) ile kombinasyonukalıcı yanıt oluşturmuştur. Tak başına veya interferonla kombinasyonunun  hepatit B’de de yararlı olduğu bildirilmektedir.

 

Metabolik Tedaviler

Metabolik terapiler, vücutta biriken metabolik toksik maddelerin hastalıklara neden olduğu inancı ile yüksek doz vitamin, diyet kısıtlaması ve lavmanla barsakların boşaltılması ile toksik maddelerin atılması temeline dayanır.  Ancak karaciğer hastalığı olanlarda metabolik tedavi zararlı olabilir. Aşırı lavman sıvı ve elektrolit dengesizliğine ve kronik kabızlığa neden olabilir.

 

Mega Doz Vitamin Tedavisi

Alternatif tıp konusunda çalışan bazı insanlar yüksek doz vitamin kullanımının hepatileri tedavi ettiğine inanırlar. Bu doğru değildir. Hatta potansiyel olarak zararlı olabilirler.